Šárka Pakostová

ZeroWaste pro mírně pokročilé

 

 

Už to ví i moje kočka Marie a od minulého článku už to víte i vy. Začala jsem se věnovat životu bez odpadu a docela si na tom ujíždím. Na začátku měsíce jsem napsala článek o tom, jak se během 30 dní dostat blíže k Zero Waste aneb životu bez odpadu. Pět úplně jednoduchých začátečnických tipů a nápadů, které vám zas tak život nezmění, ale přírodě tím ulehčíte. Dneska jsem se zaměřila spíš na ty, co už začátečnickou verzi mají za sebou, a nebo ty, co to chtějí vzít ještě více od podlahy.

Jdeme na to!

 1. PŘESTAŇTE POUŽÍVAT PAPÍROVÉ KAPESNÍKY
  Uf. To nejtěžší na začátek, nebo aspoň pro mě to tak bylo. Život bez papírových kapesníčků jsem si nedokázala představit. Po obrovské rýmě, kterou jsem si v zimě prošla, a následným totálně plným odpaďákem jsem si řekla: “Dost, zkusím to jinak”. Doma jsem vytáhla látkové kapesníky, které jsem používala jako malá. Mamka mi navrch dala kapesníky po dědovi a akce látková čistonosoplena může začít. Zjistila jsem, že velkou nevýhodou není to, že si připadáte divně, když nepoužíváte papírovej kapesník, ale fakt, že vás vážně naštve, když ten kapesník po dědovi ztratíte. Papírové kapesníky jsem ze svého života úplně nevymazala, ale rapidně jsem snížila jejich spotřebu a kupodivu jsem si zvykla rychleji, než jsem myslela. 
 2. PŘESTAŇTE POUŽÍVAT PAPÍROVÉ UTĚRKY
  Stejný problém jako u kapesníčků, ale ještě jednodušší se s ním vypořádat. Mamka mi krom dědových kapesníků přihodila taky haldu starých utěrek, které teď používám místo papírových. Papírové ubrousky jsem skoro definitivně vyřadila ze svého života a nijak mě to nebolí. Jediná situace, kdy po nich šahám, je na vytření většího množství oleje z pánvičky. Věděli jste, že by se olej neměl lít do dřezu ani třeba do záchoda? S olejem je nejlepší jít do sběrného dvora, což je rada spíše pro někoho, kdo má doma friťák. Vzhledem k tomu, že mě oleje zbyde vážně maličko, vezmu papírovou utěrku a po maličkých kouscích to pak přidávám do kompostéru. 
 3. ZAČNĚTE KOMPOSTOVAT
  Tak tady mám splněno už několik let a nemůžu si to vynachválit. Házím tam většinu organického odpadu. Kompost nesmrdí, žížaly pracujou a já díky nim rozdávám každý rok žížalí čaj rodině pod stromeček. Jediné, s čím se občas potýkám, jsou mušky, které se vytvoří při vlhčím kompostu. Stačí sice dodržovat správnej poměr vlhkých věcí (zelenina, ovoce) se suchými (roličky od toaletního papíru), někdy to ale prostě neuhlídáte. Začít kompostovat je vážně jedna z nejjednoduších věcí a navíc pak chodíte méně s košem. Což je prostě uplně největší plus ZewroWaste celkově, kdo taky rád chodí s košem, že jo? Takovej kompostér si můžete jednoduše vyrobit z krabic nebo si můžete koupit designovej od značky Plastia. 
 4. NAKUPUJTE V SEKÁČI
  Další věc, na kterou jsem zvyklá už léta, řekla bych že od dětství. Díky mami! Nákupy v Háemku pro mě byl ale jinej odvar. Nedávno jsem si začala uvědomovat, že mě ty věci nové ani netěší, že jsou kolikrát velmi drahé a vezmu je na sebe párkrát. Nu a tak jsem si řekla, vždyť já tam přece chodit nemusím. Povolila jsem si kupovat jen kvalitní věci, které dlouho vydrží (džíny, kožené boty, apod.), ostatní radosti nakupuji v sekáči. Sekáčové věci už teď tvoří 80% mého šatníku a já to miluju! 
 5. ODMÍTEJTE LETÁKY
  To nejjednodušší jsem si nechala na závěr, aby vám z toho všeho nepraskla hlava. Letáky jsou všude. Ve schránce, v DéeMku, před metrem, u doktora. Na letáčcích najdeme slevy, které stejně nikdy nevyužijeme, ale co kdyby!  Jenže pak příjdete domů a všechny tyhle letáčky jdou do koše nebo někdy na stůl, kde čekají na to “co kdyby”, a pak sleva projde a šup s nima do koše. Takže tohle je vážně nejvíc jednoduchej úkol, kterej i tak dá občas zabrat. Nalepte si ten štítek, že nechcete reklamy, na schránku a přestaňte si brát od těch krásných slečen v nákupácích letáčky. Budete mít doma na stole víc místa.

Tak a je to. A ani to nebolelo, ne?

Je to jen 5 jednoduchých rad, jak být zase blíže k Zerowaste, a tím pomáhat přírodě.

Tak od zítřka a pak celý život.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *