Šárka Pakostová

Jak třídit správně jednou provždy

Třídění odpadu je věda. Co si budeme nalhávat, že jo? Častokrát se mi stane, že stojím u koše a nevím kam danou věc, kterou držím v ruce, vyhodit. To pak googluju jak zběsilá a přemýšlím nad tím, jak danou věc příště nakoupit bez obalu. Ono nevytvářet obal vůbec, je totiž samozřejmě lepší než ho třídit, ale ruku na srdce, prostě nedokážeme lusknutím prstu začít vytvářet nulovej odpad. Když máte před sebou velkej cíl, například nevytvářet vůbec žádný odpad, je to tak velké sousto, že s tím nejspíš nezačnete nikdy. Pojďme na to pomalu a začněme aspoň tím, že jednou provždy začneme třídit. A správně, tak jak se to má. A když nebudete vědět, tak sednete za počítač a najdete si to. To je slib, kterej jsem si dala. Teďka. Jdete do toho se mnou?

Se tříděním odpadu nemáme v Čechách zas takový problém, přeci jen se stále držíme na špičce ve třídění v EU, to je boží co!? Jsme naučení, že bílé sklo patří do bílého kontejneru, plastová láhev do žlutého a karton do modrého. To je prostě super, že je to u nás tak běžný. Miluju to.

Možná by se zdálo, že věta: „Stejně se to všechno sype na jednu hromadu“už je dávno pasé a vážně tomu tak je, ale! Pokud pracujete ve velké společnosti, kde sice poslušně všichni třídíte odpad, ale večer se objeví uklizečka a vše sesype do jednoho pytle, tak ano, sype se vše na jednu hromadu. Pokud si ale dáte tu práci a vyhodíte plasty do plastu, tam už se vše na jednu hromadu nehází. Není důvod proč. Takže má to smysl. Tak se pojďme snažit ještě víc a prozkoumat ty věci, se kterými si častokrát nevíme rady.

Posmrkaný kapesník, papírová utěrka od oleje

 • Směsný. Chápu, vypadá to jako papír a on to je papír, ale už znečištěný, z toho už se nic nestane.

Rulička od toaleťáku, obal od vajíček

 • Kompost. Rulička i obal od vajíček do sebe krásně nasáknou vlhkost kompostu a ten tak nebude přemokřený. Pokud kompost nemáte šup do směsného. Z recyklovaného papíru se už další recyklace nezvládne.

Bublinková obálka

 • Papírová část do papíru, bublinková do plastu, pokud od sebe části nejdou oddělit tak do papíru. Oddělení je však dost snadné, stačí navrchu přestříhnout a obě části oddělit. To je docela jednoduchý, že? 😀 Věděli jste však, že papírovou obálku s fóliovým okýnkem můžete s klidným srdcem hodit do papíru? To byla novinka i pro mě!

Hliníkové víčko, plechovka od pití, konzerva od psího/kočičího žrádla

 • Šedé kontejnery na kov, které se teď začaly po různu objevovat nebo sběrné dvory, které zkuste v místě svého bydliště vygooglit. Pokud ani jednu z variant nemáte po ruce hodťe do směsného.

Účtenka z termopapíru

 • Směsný. Bohužel se jedná o papír, který obsahuje bisfenol, látka která způsobuje zdravotní komplikace. To třídit ani nechcete.

Krabice od mléka, džusu, krabicáky od vína

 • Oranžový kontejner na nápojové kartony. Jinak do směsného.

Plastová vanička od masa

 • Ačkoli by se zdálo, že tohle jasně házíme do plastu, tak pozor. Pokud si dáte tu práci a vaničku důkladně vymyjete, směle s ní do plastu, nezapomeňte však vyndat podložku, ta patří vždy do směsného. Pokud nechcete vymývat tak obal patří do směsného.

Obal od chipsů

 • Vypadá to jako hliník, ale není to hliník. Na obalu najdeme PP, což značí plast a vyrážíme tedy k žlutému kontejneru.

Řasenka

 • Obal je z plastu, ale je znečištěn, takže do směsného. Obecně platí, že pokud je plast znečištěn jídlem (kromě masa a čehokoli mastného) může bez problému do plastu, pokud je znečištěn od něčeho jiného a není pořádně vymyt tak patří do směsného. Pokud nemáte plastu příliš moc a chodíte s ním do kontejneru jednou za čas, doporučuju vymývat i nádoby od jídla, zbavíte se tak poletujících mušek.

Houbička na nádobí

 • Směsný odpad, nejde recyklovat. Zkustě houbičku často vyvařovat, vydrřží vám déle bez bakterií.

Zrcadlo

 • Zrcadlo není sklo. Teda jakože je, ale ne čistý kus skla. Takže do směsného.


CD

 • Doma je asi máme ještě všichni, kdybyste je náhodou chtěli vyhodit tak do žlutého. I tohle pro mě bylo velkým překvápkem.

Kelímek od kávy

 • Tady to je taková specialitka na konec. Prosím vás, není to jeden kus obalu, jsou tam dva. Víčko většinou plastové, patří do plastu a kelímek papírový do papíru. To není zas tak těžké ne? Vážně to tak je.

Napadají vás další chytáky nebo obaly se kterými se nevíte rady? Sem s nima!

A tady jsou moje zdroje.

http://www.jaktridit.cz/cz/trideni/jak-spravne-tridit—barevne-kontejnery/plast

https://www.trideniodpadu.cz/recyklace

http://www.veronica.cz/prirodni-zahrady

http://www.zerowastenerd.com/p/inspiration.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *