Šárka Pakostová

Jak si pamatovat všechno a nezbláznit se z toho

V článku o novoročních předsevzetích jsem si předsevzala, že letos budu trošku méně plánovat. To platí, neznamená to však, že nebudu plánovat vůbec. Končím s plánováním svého volného času na minuty, s detailně nalajnovanými víkendy od rána až do večera. Zkrátka se chci v sobotu probudit a dělat jen to, na co budu mít chuť.

Plánování ale stále je (a pořád bude) mojí vášní a věcí, ve které se vyžívám. Ono, když máte vše naplánované, dává vám to jakýsi pocit jistoty a klidu, že na nic důležitého nemůžete zapomenout a vaše hlava pak může myslet i na jiné věci.

V poslední době kolem sebe často slýchávám tu oblíbenou větu: „Nemám na nic čas.“ Mnohdy však tato věta pramení jen z toho, že musíte na všechno myslet a vaše hlava si nemůže odpočinout a pak vysílá signál, že nic nestíhá. Plánování vám, tedy dle mého, čas neubírá – naopak šetří vám ho. A pokud se naučíte plánovat automaticky, budete čubrnět kolik máte najednou času.

K tomu, abych na nic nezapomněla, ani na svoje nápady a myšlenky, používám celkem 3 aplikace a tužku s papírem.

Online kalendář

Věřte mi nebo ne, ale bez kalendáře bych se asi zbláznila. Dříve jsem si dost ujížděla na papírových diářích. Milovala jsem, že do nich mohu kreslit a vyšperkovávat si je po svým. Častokrát se mi ale stávávalo, že jsem si ho zapomněla nebo že schůzka byla přesunuta (a já v něm nechtěla škrtat) nebo že jsem do diáře chtěla napsat víc věcí než by se tam vešlo. Po čase jsem tedy přešla na online kalendář, který mi zkrátka vyhovuje víc. Nejen, že sebou nemusím nic tahat, protože mobil mám stále po ruce. Navíc si k dané události mohu psát poznámek kolik chci, můžu si přidat umístění a taky mi připomene, že mi za 20 minut začíná hodina jógy. To ten papírovej zkrátka neumí.

Do kalendáře si zapisuju veškeré schůzky, které mě čekají, cvičení, přednášky… zkrátka cokoli, co se váže k nějakému datu a času. Kalendář pak každý večer, před tím než jdu do postele, celej projedu a vím co mě druhý den čeká.

Trello

Kdo mě zná, ví, že Trello je můj nejvíc nejoblíbenejší plánovací nástroj. Dala bych za něj ruku do ohně. Používám ho při práci, na osobní úkoly, ale třeba i na recepty. Všechny úkoly nebo činnosti, které bych někdy chtěla udělat házím právě sem. Nejsou vázaný k určitému času, je jedno kdy je udělám, ale stát by se měly. Případně můžu danému úkolu přiřadit termín, do kdy by daná věc měla být splněna. Pokud se náhodou stane, že z úkolu se stane činnost, která je naplánovaná na pevné datum, přesouvám ji do kalendáře a z Trella mažu.

Google Keep

Poslední aplikaci používám spíše na poznámky. Nezapisuju sem žádné úkoly ani činnosti, které bych měla udělat. Jedná se spíše o nápady. Mám zde rozepsané články na blog, všechny tipy na knížky, filmy či hudbu. Pevně tu střežím seznam míst, kam bych se chtěla podívat, články, ke kterým se chci vrátit nebo svůj seznam přání. Každá poznámka má svůj štítek, abych ji pak mohla lépe najít.

Tužka a papír

Alfa a omega toho všeho. Každé ráno začínám s čistým kouskem papíru. Zde si zapisuju vše, co na mě kolegové chrlí v práci nebo když si na něco vzpomenu a potřebuju to rychle někam zapsat. Také si sem zapisuju činnosti, které bych měla splnit dnes a není je tedy nutné plánovat do kalednáře ani do Trella. Jakmile je úkol splněný jednoduše ho škrtám.

Pokud se na konci dne stane, že na papíře zbývají nezaškrtnuté úkoly, teprve v tu chvíli je zařazuji do svých online nástrojů.
Je to úkol, který musím udělat v určitý den a hodinu? Naplánuju ho rovnou do kalendáře. Musím ho udělat, ale je jedno kdy? Zapisuju do Trella. Je to spíš myšlenka? Zapisuju do Google Keep.

Za těch pár let, co mi došlo, že plánování bude mojí celoživotní láskou, jsem vyzkoušela nespočet nástrojů na plánování. Dlouhu dobu jsem byla zastánkyní tolik oblíbeného Evernote a Wunderlistu, později jsem naopak přešla na základní nástroje od iOS, které mi vlastně stačily velmi dlouho a je dost možné, že se k nim jednou vrátím. Poslední dva roky si ale ujíždím na výše jmenovaných a funguje mi to.

A jak to máte vy? Plánujete? A jaké jsou vaše oblíbené plánovací nástroje?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *