Šárka Pakostová

Jak se konečně soustředit?

Pokud jste četli předchozí článek, už jistě víte, jak si pamatovat všechno a nezbláznit se z toho. Možná vám však nyní vrtá hlavou, jak se na ty věci, které jste si poctivě napsali do poznámek, soustředit.

Ještě před tím, než začnete něco tvořit, zkuste si na 5-10 minut sednout s papírem v ruce, poznámkama v mobilu, zkrátka s čímkoli, kam můžete něco napsat a jen tak seďte. Nevím jak vy, ale mě častokrát při tvoření lítají myšlenky všude: „Musím odepsat na ten email od šéfa, dát vyprat povlečení, připravit si seznam na nákup, jo a taky si chci vygooglit tu knížku, na kterou mi včera dala tip kamarádka“, tohle všechno si zapište, abyste na to po dobu tvoření už nemuseli myslet. Máte to? Tak jdeme na to!

Vypněte si notifikace
To je asi jedna prvních rad, kterou najdete na všech portálech básnících o zlepšení efektivity. A upřímně? Maj pravdu. Ačkoli vám možná přijde, že vás blikající upozornění nijak nevyrušuje, věřte mi nebo ne, ale každé rozsvícení telefonu vás prostě odtrhne od toho, co právě děláte.

Dříve jsem měla vypnuté notifikace úplně, jenže mě pak vytáčelo lézt do každé aplikace zvlášť a zjišťovat, zda se tam něco za dobu moji nepřítomnosti nezměnilo. Nyní mám všechny aplikace v Oznamovacím centru a vždy, když mám čas, mrknu do něj a nic mi tak neuteče. Zároveň mě to ale neruší při práci.

Zapněte si mód nerušit 
Na iPhonech znám jako mód měsíček, mám ho nastavený automaticky od 22-8, každý den. V tu chvíli se mi nedovolá nikdo krom mých oblíbených (nebojte šéfové, jste v mých oblíbených 😀 ). Stejně tak si však tenhle mód můžete zapnout kdykoli, kdy nechcete býti rušeni telefonáty od někoho nedůležitého.

Aktivujte mód letadlo
Pokud chcete mít klid uplně od všeho, mód letadla je přesně pro vás. Já osobně ho ale nepoužívám vůbec, zkrátka pořád chci, abych tu pro ty nejbližší vždycky byla.

Odpojte se od internetu
Pokud jdete tvořit něco, k čemu není nutné využívat internet, je skvělé se od něj odpojit úplně nebo alespoň zavřít veškeré záložky, které máte otevřené. Nebudou vás zbytečně lákat. Pokud nemáte sami tolik silnou vůli, nainstalujte si aplikaci, která vám s tím pomůže. Osobně jsem zkusila aplikaci Freedom, která mi i vyhovovala, později jsem však dospěla do fáze, kdy už žádnou aplikaci nepotřebuji.

Použijte sluchátka
Sluchátka, která nepropouštějí zvuk, jsou záchrana v jakémkoli prostředí. V dnešní době openspace kanceláří je to téměř nutnost. Ono častokrát i když sedíte doma a potřebujete se soustředit, je možné, že se občas ozvou divné zvuky od sousedů, no znáte to. Sluchátka se hodí zkrátka vždycky, takže na nich nešetřete a nespokojte se s jen tak ledajakými. Jednou mi můj kamarád řekl, že nikdy nepoznal tak náročného člověka na sluchátka, jako jsem já. A měl pravdu.

Časujte si práci
Pokud nechcete tvořením zabít celý den a naopak vás popohání to, že máte určitý limit, zapněte si časovač. Možná znáte aplikace na bázi Pomodoro například aplikaci Focus booster, které vám pomáhají k soustředění na 25 minut a 5 minut pauzy. Někomu však může vyhovovat čas delší či kratší. Dle mého není nutné si k tomu instalovat další aplikaci, klasická minutka postačí. Pokud si svůj čas, který na projektu strávíte, chcete zaznamenávat, doporučuji aplikaci Toggl.

Jak zefektivnit svůj čas tak, abych nezapomněla všechny úkoly, mohla se soustředit na práci a přitom mít čas i na zábavu, je zkrátka něco co mě baví. Jakékoli nové aplikace, čánky a zkušenosti hltám a většinou ihned zkouším.

Jak jste na tom vy? Jedete na punk a věci neřešíte, nebo v tom lítáte stejně jako já?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *