Šárka Pakostová

Jak jsem přečetla Mít vše hotovo za hodinku

UNSPLUSH.COM
UNSPLASH.COM
Nedávno jsem si z knihovničky vytáhla knížku od Davida Allena Mít vše hotovo a přečetla ji za rekordní hodinku a to jsem ani nebyla na kurzu rychločtení. Po dvou stránkách jsme totiž zjistila, že to podstatné bude asi někde dál a tak jsem četla jen nadpisy a odstavce, které mě zaujaly.
Když vymažeme krásná Allenova slova, dostaneme se k jedné podstastné radě – je třeba si uklidit, a to všude.
Když píšu všude, myslím tím všude. V počítači, v mobilu, doma ve skříňkách, na stole (i v kanceláři), v garáži, ve spíži, na půdě a ve své hlavě. Vyhodit blbosti a věci, které nepoužíváte, takže máte-li ve svých zařízeních tři nástroje na poznámky najděte si čas na to, abyste vybrali jen jednu z nich. Pokud máte kalendář jak v počítači, tak v klasické formě a nedej bože jeden v kabelce a druhý nástěnný, a nikdy nevíte do kterého co napsat, rozhodněte se, který způsob je pro vás příjemnější a ty ostatní zahoďte. Pokud máte v šatně skříňku “na někdy” a tu jste už roky neotevřely, pošlete věci z ní dál, uleví se vám. Všechny důležité věci si zapisujte, díky tomu pak na nic nezapomenete a nemyslím tím, jen pracovní schůzky. Určitě se vám i někdy stalo, že jste zapomněli na film, na který jste viděli upoutávku v kině a řekli jste si, že na něj stoprocentně musí jít. Za dva roky jste pak brouzdali po internetu a hledali jste na jaký film se podíváte, narazili jste omylem na tenhle. Mějte i na tohle blok nebo aplikaci. Něco do čeho si budete zapisovat filmy, které chcete vidět, knížky, které chcete číst nebo dokonce i knížky, které jste někomu půjčili. Dodneška vím, že moji obří knížku s horoskopama jsem půjčila někomu do světa, ale už je nenávratně pryč, nenapsala jsem si komu jsme ji půjčila, můžu už jen hádat.
S papírovými bloky jsem to vzdala dávno, i když si moc ráda čmárám, vést si všechno v elektronické verzi se mi osvědčilo. Na události používám Google kalendář, mám ho jak v počítači tak na telefonu, píšu si do něj všechny události, třídím je na soukromé a pracovní. Píšu si tam i poznámky, které ten den nesmím zapomenout udělat, ano píšu si tam i to, že chci povléct postel, protože i na tohle prostě zapomínám. Svůj kalendář mám sdílený s přítelem a díky tomu vím, že tu romantickou večeři musím naplánovat na jindy, protože dnes má florball a to se hodí!
Na seznamy filmů, knížek, nákupů, dárků na Vánoce ( ano tento seznam, tam mám už tři roky a během roku si tam píšu co by mým blízkým udělalo radost), tak na tohle všechno používám klasické Připomínky od iOS, ale dlouhá léta jsem nedala dopustit na Wunderlist.
Nu a na texty na blog, texty v práci, rozepsané motivační dopisy nebo nápady mám Evernote, je to vlastně jako bych měla spoustu sešitů v jednom, velmi dlouho jsme si na něj zvykala, ale vyplatilo se, i když v únoru by se měla spustit velmi podobná služba Milanote, která vypadá, že by mohla Evernotu šlapat na paty.
Bez těhle třech věcí, bych už asi nebyla schopná fungovat, zvykla jsem si, že vše potřebné mám tam. Ale je tu ještě jedna aplikace, která mi dělá radost a vlastně tak trochu zjednodušuje život a tou je Pinterest. Když jsem byla malá milovala jsem alba, měla jsem založené fotky zpěváků ze Superstar, Natalie Oreiro i obrázky Pokémonů, teď už jsem trochu dospěla a mám alba Zero Waste, Graphic nebo DIY a to právě na Pinterestu. Vždy, když chci nějakou studnici nápadů, jdu tam a připichuju si nápady na vlastní nástěnku a tak mám vše co mě zaujalo na jednom místě.
Takže pokud chcete Mít vše hotovo, ukliďte si a už si nikdy nedovolte udělat ve věcech nepořádek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *