Šárka Pakostová

ekoLOGICKÝ vánoční dárky

Vánočníma tipama na EKO dárky se to v mojí bublině jen hemží (101 tipů tuhlenc). A není divu, Vánoce jsou vážně za rohem. To ale není důvod ke stresu, spíš naopak. Vánoce se nám totiž v poslední době trošku zvrtly. Nakupujeme hromady dárků, jen proto, abychom si mohli odškrtnout políčko v TO-DO listu. Pojďme ty Vánoce letos udělat trochu jiný, trochu míň strestujcí a víc vědomé. Pojďme je vzít za správný konec.

Osobně nejsem zastáncem nedávat si nic a Vánoce bojkotovat, tak jak to dělá například Alvin z Minimalisticky.cz, ale i tak s nim v mnohém souhlasím. Vánoce už ztratily tu krásnou nálepku „Svátky klidu a míru“ a podle toho, jak koukám kolem sebe, mohli bychom je přejmenovat na „Období, kdy nestíhám, kupuju zbytečnosti, utrácím hromady peněz a vůbec nad tím nepřemýšlím„. Vánoce se staly pro mnohé znás velmi stresujícím obdobím. Nejenže máme pocit, že musíme stihnout úplně všechno, ale hlavně se honíme za zbytečnýma dárkama, kupujeme ve slevách jak šílený a vůbec nemyslíme na to nejdůležitější. Že ty Vánoce jsou takový, jaký si je uděláme.

Přestaňte se vymlouvat na to, že to jinak nejde, a udělejme jednou provždy za těmahle šílenejma a bezmyšlenkovejma nákupama, který stejně nikomu radost neudělaj, tlustou čáru.

Tou úplně nejjednodušší a nejúčinnější cestou,  jak ušetřit čas nejen sobě, ale i lidem, se kterými si dáváte dárky, je napsat si Ježíškovi. No fakt! Najeďte s rodinou a přáteli na režim, který znáte z dětství, a vážně si napište o věci, které chcete. Od té doby co doma jedeme tenhle systém, i když už jsme všici velký, nedostáváme žádné blbosti. Prostě si buď na férovku řekneme co chceme a neděláme trapné: “ já nic nepotřebuju“ a nebo si o to prostě napíšeme. Skvělé je to zejména, pokud bydlíte daleko od rodiny a oni už častokrát nemají přehled o tom, co máte a nemáte, a co vás baví a nebaví (u mě je to dost na houpačce, takže kolikrát ani já nevím :D). Tímhle jednoduchým systémem předejdete dostání dárku, který nevyužijete a nedejbože byste ho pak jen vyhodili.

Dalším skvělým typem, který letos praktikuju, je dát si společný dárek. S přítelem jsme se letos dohodli, že ačkoli víme, co bysme tomu druhému dali, stejně nás nejvíc těší čas strávený spolu. Proto nejen že si půjdeme před Štědrým dnem vybrat společnou deskovku, ale také si po večeři vybereme, kam letos na jaře poletíme.

Takže prosím, dávejme si dárky v jakékoli formě, ale nekupujme je jen proto, abychom měli splněno. Upřednostňujme kvalitu před kvantitou a hlavně se zbytečně nestresujme, od toho tu Vánoce nejsou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *