Šárka Pakostová

ekoLOGICKÝ balení dárků

Balení dárků patří k mým úplně nejvíc oblíbeným činnostem před Vánoci. Většinou už dlouhé týdny před nimi brouzdám po Pinterestu a hledám ty nejvíc nejúžasnější způsoby, jak zabalit všechny dárky co mám vymyšlené. Loni, když jsem jsem měla svoje extrémistické bezobalové období, jsem se rozhodla pro nejhorší věc, a to nebalit dárky vůbec. Prosím, nedělejte to! Nejenže jsem si sama sobě ukradla tu nejzábavnější část, ale hlavně jsem neviděla to kouzlo v očích, když moji blízcí rozbalují dárky. Letos volím zlatou střední cestu. 

Papíry z loňských let
Už od dětství si pamatuju, jak mi maminka vždycky říkala, že musím dárky rozbalovat opatrně a šetřit papírem. Zůstalo mi to dodnes i s tím, že balící papíry schovávám. Věřte mi, že za těch pár let, co žiji v Praze, jsem si pěknou kupičku nastřádala a světě div se, nikdy jsem do nich nic nezabalila. Letos je plánuju z útrob šuplíků vytáhnout, všechny dárky do nich zabalit a nějak je obzvláštnit. Ono ruku na srdce, nikdo si nepamatuje do jakého balícího papíru balil dárky loni, teda aspoň já si to nepamatuju. Tak odhoďte všechny domněnky a použijte konečně ty roky schováváné balící papíry.

Papírové tašky, krabice z e-shopů a papírové roličky
Pokud se vám doma žádný balící papír neschovává, možná doma najdete jinej balící materiál. Skvělým materiálem k zabalení dárků jsou klasické krabice. Pokud jste letos nakupovali dárky online, jistě se vám doma válí spoustu krabic a právě ty dokonale poslouží jako obalový materiál. Strhněte z nich adresní štítky, pomalujte je a převažte mašlí nebo obyčejným provázkem. Celý balíček můžete ještě ozdobit decentní větvičkou. Pokud si online nakupujete i potraviny, možná se vám doma válí taky spousta papírových tašek. V minulém článku jsem psala o tom, jak je využít jako vánoční dekorace. Praktické jsou však i pro balení dárků. Navíc pokud nakupujete na Rohlíku (tohle není reklama, jen je mám prostě ráda), určitě využijte jejich jmenovky z jedné strany tašky.
A věc, která se doma válí snad všem, jsou papírové roličky od toaletního papíru. Menší dárečky balte do nich, budete překvapeni, jak krásně budou vypadat.

Látky všeho druhu
Nejvíc ekologickým způsobem (teda kromě nebalení dárků) je balit do látky. Japonská technika Furoshiky si mě učarovala a plánuju ji vyzkoušet příští rok. Je to umění spočívající ve skládání, vázání a točení látky. Krásné na tom je, že se pak látky mohou dědit po generacích nebo jednoduše posílat dál a dál a dál. Stejně tak můžete ušít klasické pytlíčky a balit dárky do nich. Materiál na balení nemusíte rovnou kupovat, zkuste zahrabat ve skříni a třeba najdete staré kousky oblečení, které lze využít.

Pokud se vám nezamlouvá ani jedna z variant, tak nejspíš vyrazíte na nákup balícího papíru. Při nákupu zkuste alespoň volit ekologičtější variantu. Nejlépe ten papír, který je recyklovatelný, biologicky odbouratelný a nepovoskovaný. A věřte mi, že to nemusí být jen ta hnědá varianta, existuje spoustu druhů ekologických papírů, které jsou i krásně potištěné. Při balení zkuste nepoužívat klasickou izolepu, ale raději recyklovatelnou nebo žádnou.

Tak prohrabte skříně nebo googlete ekologičtější variantu, udělejte si kakao, pusťte si vánoční playlist (třeba tenhle) a užijte si balení dárků pro své nejbližší. Vánoce jsou za rohem! Jo a pokud máte ještě nějakej jinej tip na balení dárků, napište mi to do komentářů, ať najdu zase něco novýho.

P.S. Všecky obrázky jsme poctivě čmajzla na Pinterestu a všecky (a nejen ty)  najdete tuhlenc.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *