Šárka Pakostová

Bratříček Karel

foto: Artcam
Písničky Karla Kryla znám od mala, to mi je moje starší sestra brnkala na kytaru. Vzpomínám na Veličenstvo Kat u které jsem se vždycky hrozně bála, Salome, ze které jsem si dělal srandu a zpívala Saláme. Anděla jsem pro změnu milovala, protože jsem takového anděla taky chtěla a přála jsem si, aby mi někdo takovýho udělal z mojí helmy.
Když jsem druhou středu v měsíci říjnu vcházely do Bio Oka na Letné na Oko na slepo, ani jsem netušila, že jde právě do kin dokument o Krylovi. O to větší bylo nadšení, když jsem zjistila, že právě tento film dnes uvidím.
Dokumentární film od polské režisérky Krystyny Krauze nese název Bratříček Karel. Hned na začátku se od samotné režísérky dozvíme, že filmem chce splatit jakýsi dluh ze školy, kdy ji Karel půjčil na studia, bohužel mu to však nestihla splatit. Film ukazuje skoro celý Krylův život, jak v Čechách tak později v Německu. Rozhovory s jeho blízkými a lidmi co ho znali.  Vtipné na celém filmu je tak možná fakt, že Karel Kryl vypadal velmi dlouho na to, že mu je tak šestnáct a jeho hlas mi k němu vůbec neseděl, navíc měřil nějakých 157 cm. Je zvláštní jak na začátku poznáváme velmi silného, upřímného a hodného muže, který se postupně vyvíjí do názorově nekompromisního, až vzteklého člověka, který je zklamán a naštván téměř na vše.
Filmem postupně zaznějí Krylovi songy, které jak je známo jsou spíše velmi smutné, takže má celý film velmi depresivní nádech. Pokud milujte dokumenty v tomhle duchu a Kryl vám není uplně cizí, rozhodně si tento film nenechte ujít.
A taky nezapomeňte sledovat Oko na slepo v Bio Oku, vstupné je zdarma a až po skončení sami uznáte jakou částku byste za něj dali.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *